TESETTÜR’DEN KALBE

İnsanlığın ilk çağlarında örtünme diye bir ideoloji yoktu. Daha sonrasından gelen inanç ve onun belli başlı emir ve yasakları ile belirlenen örtünme ayetleri insanları dizginleştirip nezaketlerini ve naifliklerini iç benliklerine sunmak istedi ve böylelikle çoğu insan olması gerekeni yaptı ve örtündü…

TESETTÜR NEDEN ŞART?

İlk başta cümlelerime örtünmenin sadece kadınlara özgü olmadığı ve erkeklerinde belli bir dizayn içerisinde örtünmesi gerektiğini belirtmek isterim. Bilakis.

Nur Suresi 30. ayette: ”Mü’min erkeklere söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) sakınsınlar.’’

Ayetleri çıkıyor karşımıza, tesettür annelik makamını en yüksek  nicelikte ve en yüce makama sunmak için belirtmiştir ve insanlar şehvi olarak yaratılmış varlıklardır. Bundan dolayı kadın erkeğin haz duyabilecek halde olması onu yanlış yollara koyacağından Allah örtünme ayetini indiriyor.

PEKİ ÖRTÜNME NASIL OLMALI?

Örtünme ilk başta kalpte olmalı. Eğer böyle olmazsa sadece metrelerce kumaşı üstümüzden aşağı bırakmış oluruz. Ve bunun hiçbir önemi kalmaz, çünkü örtünme zinnetlerini koruma karşı tarafı maddesel ve ruhsal olarak etkilemeyecek şekilde olmalıdır. Çünkü tesettür bir aşk’tır,  değer verene ayet ve değer vermeyene ise sadece bez parçasıdır.

KADIN ÖRTÜNEREK ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLIYOR MU

Kadının elbette özgürlük iradesi ve seçim hakkı vardır lakin bunu olması ve gerektiği yerde yapması gerekir. Örneğin dağ eteklerinde kekik kokulu papatyalı abiyenle gezip yeni açmış çiçeklerle asima’ya bakabilirsin elbette. Aynı zaman da örtünerek özgürlüğümüzü engellemek değil, örtünerek içimizde saklamış olduğumuz değerleri sadece hazinelere inebilecek kaşiflere sunabiliriz. Ve unutmayalım ki sahile sadece kir pas vurur, ama elmas ve mücevherler hep denizin en dip köşelerinde saklıdır.

turna çiçek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.