SONBAHARIN HİT ”ŞAPKA” TRENDİ

60’lı ve 80’li yılların en havalı aksesuarı kendini hatırlatarak moda dünyasına sarsıcı bir dönüş yaptı. Eski ve yaşlı işi kasket şapkaları unut! Sonbahar kombinlerinin yıldız detayı olmaya aday şapka türlerini nasıl kullanacağını merak ediyorsan bu sezonda da trend alarmı veren şapkaların, sonbahara yaptığı muhteşem geri dönüşe birlikte göz atmak için seni buraya davet ediyoruz!

ŞAPKA NEDİR?

Şapka, başa giyilen veya takılan, pek çok farklı türü olan bir çeşit aksesuar. Başı sıcaktan, soğuktan veya yağıştan korumak amacıyla, dini bir gereklilik olarak ya da sadece süs eşyası olarak geçmişten günümüze kullanılmaktadır.

Transfer konusunda iddialı olan moda endüstrisi, kadın-erkek gardıroplarını birbirine katmakta hiçbir sakınca görmüyor. Boyfriend jean’ler, oversize blazer’lar derken son transferimiz: Vintage şapkalar. Hal böyle olunca da yüksek moda markalarının, mütevazı parçayı sahiplenmeleri çok zaman almıyor ve bu küçük tasarımlar, kendini birden şehirde buluyor. Şehir hayatında zaman zaman yüksek sıcaklıklara ya da ansız yağışlara maruz kalabiliyoruz. Güneşten korunmak veya yağmurdan kaçmamak ama aynı zamanda stili elden bırakmamak istiyorsanız tarafınızı seçin. Aksesuar olarak kullanmaktan çok keyif aldığımız şapka türleri ve isimleri hakkında size bilgi vermek üzere yola çıktık.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ŞAPKA TÜRLERİ:

1- Cloche / Cloche Şapka: Çan biçimine sahip şapkalardır ve 1920’lerde popüler olan bu şapkalar son yıllarda yeniden moda haline gelmiştir.

2-Fedora / Fedora Fötr Şapka: Fötr yani yuvarlak tasarımlı şapkalar. Geçmişte daha çok erkekler kullanırdı ancak günümüzde kadınlar da tercihlerini bu yönde tutmaya başlamıştır.

3- Cowboy Hat / Kovboy Şapkası: Eski Batı dönemine ait kovboy görsellerinden hakim olduğumuz, kenarları yukarı doğru kıvrık olup ve genelde boyundan ip geçirilen şapkalardır.

4-Beret / Beanie Bere: Şiş yardımı ile yapılan ve kafayı komple kaplayan (örme) örgü şapkalardır.

5-Floopy Hat/ Floopy Şapka (Disket): Disket şapkalar yüzünüzü ve omuzlarınızı güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından geniş çaplı koruyan, geniş kenarlı şapkalardır.

6-Victorian Hat Şapka: Victoria dönemine ait özel günler için üretilen balo şapkalarıdır.

7-Mini Hat’s (Mini Şapka): Geçmişte saç üzerine süs olarak kullanılan minik ve süslü şapkalardır fakat günümüzde tesettürlü kadınlar da özel günler ve davetler için örtü üzeri kullanmaktadır.

8-Visor/ Güneşlik: Sadece siperi bulunan ve güneşten yüzü ve gözleri korumak için kullanılan modellerdir. Günümüzde tesettürlü kadınlar şal üzerine yüzlerini güneşin zararlı (ultraviyole) ışınlarından korunmak için tercih etmektedir.

9-Trapper Hat / Avcı Şapkası: Daha çok avcıların kullandığı, kulakları kapatan ve içi tüylü olan ya da sıcak tutan malzemeden yapılan şapkalardır. Özellikle soğuk bölgelerde çok yaygındır.

10-Skimmer Hat / Kevgir Şapka: Bunlar üstleri düz olan ve sert kenarlı hasır örgüden yapılmış şapkalardır.

11-Bonnet / Bone: Bone şeklinde olan ve kulakları kapatarak boyun altından bağlanan şapkalardır. Geçmişte avrupalı kadınların en şık sokak parçasıydı.

12-Poorboy / Newsboy Hat (Gazeteci Çocuk Şapkası): Genelde kumaştan ya da keçeden yapılan, küçük ve siperli şapkalardır. Eski dönemlerde gazeteci çocuklar takardı, bu nedenle adı bu şekilde anılmıştır.

13- Bucket Hat / Balıkçı Şapkası: Kenarları kısa ve aşağı kıvrık olan ve genelde balıkçıların kullandığı şapka türüdür. (2019 Sonbahar sezonunun son trend parçasıdır.)

14- Boonie Hat : Kamuflaj desenli kumaştan yapılan askeri ya da safari modeli şapka çeşididir.

KOMBİN ÖNERİSİ:

Kırmızı ekoseli şapkanızı siyah penye şal üzerine takarak kullanabilirsiniz bu aksesuar birleşimine kıyafet kombininiz kesinlikle oversize hoodie sweatshirt üzerine isteğe göre kapüşonlu / kapüşonsuz denim ceket ve jean ile birleştirebilirsiniz.

2019 Sonbahar Sezonunda Trend Olan Şapka Modelleri:

Büşra Çınar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.