SONBAHARDA YAĞMURLUK MODASI

Sonbahara kapüşonlu yağmurlukla adım atmaya ne dersin? Rengarenk modelleriyle sonbahara damganı vur! Yağmurluklar bu sezonda da, tarzını yansıtmayı seven kadınların vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

YAĞMURLUK NEDİR, NE İŞE YARAR?

Yağmurluk, adından da anlaşılacağı üzere tamamen yağmurdan korunma amaçlı tasarlanmış bir tür dış kıyafettir. Almış olacağınız ürüne tam anlamıyla yağmurluk denilebilmesi için, %100 su geçirmez ve gözeneksiz malzemeden, imalatının dikişsiz (kaynak dikiş) olarak yapılması gerekir. Bu özelliklere göre tasarlanmış yağmurluk kullanıcılarının kıyafet içinde rahat etmesi ve malzemenin hava geçirmediğinden dolayı kullanıcıların terlememesi için aynı zamanda havalandırma bariyerleri de yapılmış olmalıdır.

YAĞMURLUK KUMAŞI NASIL OLMALIDIR?

Yağmurluk kumaşı üç ana başlıkta toplanır:

• Su geçirmez/Nefes alabilir ( Waterproof/Breathable ) 
• Suya dayanıklı/Nefes alabilir ( Water-Resistant/Breathable ) 
• Su geçirmez/Nefes almaz ( Waterproof/Non-Breathable ) 

Tabi ki bu sıralamadan da anlaşılacağı gibi en ucuz kumaş su geçirmez ve hava geçirmez olandır. Fakat model ve dikiş teknikleri ile bu dezavantaj, ekonomik oluşuyla birlikte tamamen ortadan kalkar. Çeşitli yırtmaç ve körük teknikler ile yağmurluğun hava alması sağlanır. Konfor bakımından detay vermek gerekirse, yağmurluk kumaşınızın rahat katlanması ve taşınabilir olması ön önemli hususlardan biridir. Böylelikle bu özelliklere sahip yağmurluğunuzun en popüler yağmurluk olmasının önünde hiçbir engel kalmayacaktır.

Su geçirmez/Nefes alabilir ( Waterproof/Breathable ) Kumaşlar:Su buharı kumaştan çıkabilme özelliğine sahip olduğu için su geçirmez/nefes alabilir bir katman değişik aktiviteler ve hava şartları için uygundur. Üretilen çoğu yağmurluk %100 su geçirmez ya da tam anlamıyla nefes alabilir kumaştan imalat değildir fakat terleme sırasında vücuttan çıkan buharı geri püskürte bilirler.


Kullanıldığı yer:Su geçirmez/nefes alabilir kumaşlar bir çok giyim eşyasında , kayak ya da dağcılık için teknik dış katmanlarda ya da yürüyüşler için yağmurluklarda kullanılabilirler. 

Su geçirmez/Nefes alabilir Kumaş ( Waterproof/Breathable ) Avantajları: Su geçirmez nefes alabilir katmanlar değişik hava şartlarında ve aktivitelerde mükemmel bir seçim olacaktır. Nefes alabilirlik ve nem koruma karışımları yaz aktivitelerinden kış aktivitelerine kadar birçok yerde kullanabileceğinizi gösterir.

Dezavantajları: Su geçirmez nefes alabilir kumaşlarında kendilerine göre limitleri vardır. Tam bir performans kullanılan kumaşa, dışarının ısısına, yaptığınız aktivitenin seviyesine bağlıdır. Su geçirmez nefes alabilir kumaşlar diğer dış giyim malzemelerine göre daha pahalıdır.


Suya Dayanıklı / Nefes Alabilir Kumaşlar (Water Resistant /Breathable) :Nefes alabilir olan bu dış katman daha yumuşak havalar, hafif yağışlı yüksek seviyede aktiviteler için işinize yarayacaktır.


Kullanıldığı yer:Suya dayanıklı nefes alabilir kumaşlar koşu ya da bisiklet gibi aktivite severler için idealdir. Ayrıca nefes alabilirliğin önemli olduğu daha ılık şartlarda ve yağışın çok olma şansının düşük olduğu zamanlar için uygundur.

Suya Dayanıklı / Nefes Alabilir Kumaş (Water Resistant /Breathable) Avantajları: Suya dayanıklı nefes alabilir kumaş yapısına sahip olan yağmurluklar rüzgarı geri püskürtürler ve hafif yağışlarda mükemmel bir nefes alabilirlik sağlayarak kişiyi ılık tutar. Diğer kumaşlara göre daha hafif ve daha ucuzdurlar.

Dezavantajlar: Yağmurun çok şiddetli olduğu zamanlarda yeterli su geçirmezliğe sahip değillerdir.

Su Geçirmez/ Nefes Alamayan Kumaşlar ( Waterproof/Non-Breathable ): Tipik olarak dayanıklı, poliüretan kaplı naylon ya da pvc’den üretilirler. Bu ekonomik kumaş su ve rüzgar geçirmeyerek ağır yağışlarda korunmak için idealdir.

Kullanıldığı yer Su Geçirmez nefes alamayan kumaşlar genel olarak hafif ve yağışın çok olma olasılığı olan aktivitelerde kullanılırlar. Çünkü bu kumaş türü oldukça uygun fiyatlıdır.

Su Geçirmez/ Nefes Alamayan Kumaş ( Waterproof/Non-Breathable ) Avantajları: Su Geçirmez nefes alamayan kumaşlar yağmur ve rüzgardan inanılmaz bir korunma sağlar. Bu kumaş türü uzun ömürlü ve ucuzdur.


Dezavantajlar: Nefes almayan kumaşlar değişken hava şartları için kullanışlı değildir. Bu tip yağmurluklar diğerlerine göre daha çok yer kaplar ve daha ağırdırlar.

2019 SONBAHAR SEZONUNDA TREND OLAN YAĞMURLUK TASARIMLARI:

Büşra Çınar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.